Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
previous arrow
next arrow

Czujemy chemię do Europy! – międzynarodowa wymiana doświadczeń w ramach projektu Erasmus+

Od 2021 roku nasza szkoła bierze udział w projekcie Czujemy chemię do Europy, który finansowany jest ze środków programu Erasmus+ przeznaczonych na rozwój kształcenia zawodowego. W ramach projektu również w tym roku czworo nauczycieli przedmiotów zawodowych uczestniczyło w międzynarodowej mobilności, której organizacją partnerską było CIFP Manuel Antonio w Vigo (Hiszpania) zaś liderem konsorcjum projektowego – Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”.

Wyjazd ten miał na celu rozwinięcie kompetencji zawodowych i społecznych oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności dzięki obserwacji oraz wymianie doświadczeń z zagranicznymi pedagogami.

Dzięki wizycie w Centrum Kształcenia Zawodowego CIFP Manuel Antonio w Vigo nauczyciele poznali jego znaczącą pozycję w systemie kształcenia zawodowego oraz zasady realizacji egzaminów zawodowych w systemie hiszpańskim. Interesująca była również obserwacja organizacji zajęć z uczniami w laboratoriach i salach warsztatowych, sposoby komunikacji oraz przeprowadzania procesu kształcenia. Z wykorzystywanymi metodami nauczania oraz sprzętem w pracowniach dydaktycznych uczestnicy projektu mogli również zapoznać się podczas wizyty w hiszpańskiej szkole IES Politecnico de Vigo, gdzie jedną z wykonywanych czynności był udział w przebiegu lekcji. Ważne miejsce w systemie kształcenia zawodowego w Hiszpanii odgrywają również zakłady pracy. W ramach projektu nauczyciele mieli możliwość zwiedzenia firmy ZENDAL – największego w regionie producenta wyrobów chemicznych i farmaceutycznych oraz firmy PESCANOVA, która zajmuje się przetwórstwem ryb. Bardzo cennym doświadczeniem była obserwacja funkcjonowania przedsiębiorstw i przygotowania pracowników oraz przede wszystkim zasady współpracy z uczniami tj. przygotowanie stanowisk, sposoby komunikacji i panująca atmosfera.

 

Udział w projekcie nie tylko przyczynił się poszerzenia umiejętności zawodowych, ale także umożliwił udoskonalenie komunikowania się w języku angielskim oraz zdobycie doświadczenia pracy w międzynarodowym zespole. W pamięci uczestników projektu na długo pozostaną wycieczki po urokliwym hiszpańskim miasteczku, zdobyte wrażenia kulinarne i kulturalne, a przede wszystkim bezcenne przyjaźnie.

Autor artykułu: Agata Jaciubek