Uczniowie kształcący się w Technikum w klasie trzeciej, w zawodzie technik ceramik, odbywali w dniach 25- 29 kwietnia 2022 r. staż uczniowski w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: pani Justyna Kowalczyk – nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz pani Aleksandra Skorek – koordynatorka projektu pod nazwą „Opracowanie modelu staży zawodowych w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy wraz z pilotażem”.
Pierwszego dnia udaliśmy się na stację Opoczno Południe i pociągiem pojechaliśmy do Krakowa. Po trwającej niespełna 2 godziny podróży wysiedliśmy na stacji Kraków Główny i udaliśmy się tramwajem do Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, gdzie czekała na stażystów koordynatorka stażu pani Aleksandra. Każdy dzień w Instytucie mieliśmy zaplanowany.
Na początku projektu zostało przeprowadzone szkolenie dotyczące zasad bhp i udzielania pierwszej pomocy oraz zagrożeń, jakie mogą wystąpić w zakładzie pracy w branży szklarskiej i ceramicznej. Stażyści zostali oprowadzeni po budynku dawnej Huty Szkła w Krakowie, gdzie obecnie mieści się sala wystawowa z produktami szklanymi i szkłem fiusingowym.
Na kilku piętrach można było zobaczyć dawne narzędzia, jakie stosowano do obróbki szkła, wiele wyrobów szklanych w postaci wazonów, przeróżnych dekoracji szklanych, robionych pod indywidualne zamówienie oraz pozyskać wiele cennych informacji o przetwórstwie szkła.
Surowiec ten coraz częściej jest stosowany jako materiał, który w połączeniu z ceramiką wykorzystywany jest w medycynie i chirurgii.
Ciekawą częścią naszego pobytu była prezentacja filmu, który przedstawiał dawną historię tego miejsca i sposoby wytwarzania wyrobów ze szkła w piecu hutniczym.
Film ten emitowany był na kanale stacji TVP Kraków w Kronice Krakowskiej.
Uczniowie naszej szkoły wykazali ogromne zaangażowanie podczas pracy w laboratorium Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
W kolejnych dniach zespoły przygotowywały pobiałkę według receptur, ważąc surowce wcześniej pobrane z magazynu, takie jak: piasek, mączkę skaleniowo-wapniową, kaolin, glinę białą, skaleń, stłuczkę szklaną oraz krzemian cyrkonu.
Zajęliśmy się również badaniem punktów topliwości fryty ceramicznej, którą wstępnie zmieliliśmy w młynku agatowym.
Ważnym etapem pobytu w hucie, było przejście do pracowni modelowania i wykonanie z gliny tłustej oraz gliny szamotowej metodą ręczną wielu cennych pamiątek, które uczniowie mogli zabrać do domów.
W ostatnim dniu przeszliśmy do nowego budynku Instytutu, w którym zapoznano nas z wieloma specjalistycznymi urządzeniami i aparaturami do badania szkieł.
Tego dnia również każdy uczeń przy koordynacji hutnika dokonał uformowania na piszczeli z gorącej masy szklanej dowolnego kształtu pamiątki.
W czasie wolnym zwiedzaliśmy zabytki Krakowa, takie jak: Rynek Główny, Wawel, Plac Matejki, Kościół Mariacki i Sukiennice.
Wszyscy wróciliśmy zadowoleni z pobytu oraz zafascynowani tym, co mogliśmy zobaczyć i doświadczyć podczas zajęć w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
Autor artykułu: Justyna Kowalczyk