1 marca 2022 roku w Naszej Szkole obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego szkoła wzięła udział w przedsięwzięciu organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło ok. 120-180 tys. Polaków.
1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ( „Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Nazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Symbolicznym końcem zbrojnego oporu była śmierć Józefa Franczaka – pseudonim „Lalka”, zabitego przez ZOMO w dniu 21 października 1963 roku. Jednak do końca PRL-u w całym kraju ukrywało się pod fałszywymi nazwiskami jeszcze wielu żołnierzy podziemia, którzy ścigani byli przez Służby Bezpieczeństwa aż do 1989 roku.
Dla uczczenia ich pamięci na boisku szkolnym zebrali się uczniowie wraz z nauczycielami oraz dyrekcją szkoły. W uroczystościach upamiętniających wzięło udział ponad tysiąc osób. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał dyrektor szkoły – Marek Zieliński. Po przemówieniu wszyscy zgromadzeni przemarszem wokół boiska uczcili pamięć żołnierzy dziękując im za to, że możemy żyć, uczyć się i pracować w wolnym kraju.
Następnie odbył się bieg główny – X Bieg Tropem Wilczym 2022, w którym udział wzięli chętni uczniowie. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 1963 m (data śmierci Józefa Franczaka).
Wyniki biegu przedstawiają się następująco:
1 miejsce – Piotr Wrzesiński – klasa 3LOP
2 miejsce – Mateusz Brola – klasa 2EEM
3 miejsce – Adrian Siedlecki – klasa 1MTM
Należy pamiętać o niezłomnej postawie, patriotyzmie i heroizmie Żołnierzy Wyklętych, ponieważ z ich poświęcenia wyrosła niepodległa Rzeczypospolita.
Autor artykułu: Robert Szulc