W dniach 8-11 czerwca 2023 roku w Rumi (województwo pomorskie) odbył się Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy. OMTTK PTTK jest najbardziej prestiżową imprezą turystyczną, adresowaną do dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce, organizowaną przez PTTK od 1972 roku.
W Turnieju biorą udział trzyosobowe zespoły, będące reprezentacjami szkół, domów kultury, drużyn czy hufców harcerskich, oddziałów PTTK i innych podmiotów działających wśród młodzieży w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych i ponadpodstawowych. OMTTK PTTK to interdyscyplinarne pole zmagań młodzieży z całej Polski.
Turniej dzieli się na dwie części: teoretyczną i praktyczną.
Część teoretyczna, to test wiedzy obejmujący zagadnienia: krajoznawcze, turystyczne, topograficzne, literackie, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz związane z udzielaniem pierwszej pomocy.
Część praktyczna to:
1) turystyczny marsz na orientację,
2) turystyczne ABC, na które składają się:
a) kajakowy tor przeszkód
b) pomiary terenowe
c) konkurencja kaszubska
d) konkurencja „piękno Polski w tekstach kultury”
3) turystyczny rower (tor przeszkód),
4) samarytanka (znajomość zastosowania zawartości apteczki oraz zadania praktyczne dotyczące udzielania pierwszej pomocy),
5) ocena zdobytych odznak turystycznych PTTK (indywidualnie: konkurs posiadanych uprawnień i odznak turystycznych PTTK).
Głównym organizatorem Turnieju jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, w imieniu którego nadzór merytoryczny sprawuje Rada Programowa ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, przy współudziale właściwych rzeczowo ministerstw i partnerów.
8 czerwca, po rejestracji drużyn, nastąpiło oficjalne otwarcie turnieju w I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi, który był rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych – szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe.
Piątek był dniem turniejowym. Swoją przygodę rozpoczęliśmy testem wiedzy, który pisaliśmy indywidualnie. Składał się on ze 100 zadań jednokrotnego wyboru. Punkty z testu były sumowane i przypisywane drużynie.
Po teście drużyny zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich rozpoczęła turystyczny marsz sprawdzający orientację, druga pozostała w szkole, by wykonać resztę zadań.
Po weryfikacji wszystkich konkurencji, drużyny z ZSP w Opocznie zajęły kolejno X i XIV miejsce.
Rywalizacja była zacięta, o czym przekonaliśmy się w poszczególnych konkurencjach. Nasze drużyny wykonały najlepiej ze wszystkich pomiary terenowe, bez użycia przyrządów pomiarowych, tj.: obliczenie szerokości rzeki, wysokości drzewa – tu zaczerpnęliśmy wiedzę z matematyki oraz książeczki harcerskiej.
Wyniki naszych zespołów przedstawiają się następująco:
X miejsce zajęła drużyna w składzie: Maja Jóźwik, Jakub Moskalczyk, Bartłomiej Szymański – 333,7 punktów – opiekun: Lucyna Kuleta
XIV miejsce zajęła drużyna w składzie: Julia Bolarczyk, Julia Grzybek, Wiktor Pacan – 257,2 punktów – opiekun: Tatiana Kosylak
Kolejny dzień przeznaczony został na całodzienną wycieczkę, zorganizowaną przez organizatorów OMTTK. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Gdyni. Mieliśmy okazję zwiedzić Akwarium Gdyńskie, statek Dar Pomorza oraz ORP “Błyskawica” (najstarszy zachowany niszczyciel – weteran II wojny światowej i jedyny bojowy okręt aliancki, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny).
Następnie, statkiem wycieczkowym zarezerwowanym tylko dla uczestników turnieju, udaliśmy się na Hel, gdzie mieliśmy godzinę na plażowanie. Wracając do Gdyni, przepłynęliśmy koło Klifu Orłowskiego, Sopotu, gdzie mogliśmy zobaczyć słynne molo, Westerplatte. Podróż była niezwykle męcząca, ze względu na długi rejs oraz silny wiatr powodujący duże fale. Ponad dwugodzinny rejs urozmaiciliśmy sobie integrując się z opiekunami – grając w grę: Czółko. Dodatkową korzyścią z tej wycieczki, było przyznanie każdemu uczestnikowi Krajoznawczej Odznaki Morskiej w stopniu brązowym przez Komisję Krajoznawczą Oddziału PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni. Po powrocie do szkoły, w której nocowaliśmy, wzięliśmy udział w wieczorku zapoznawczym. Spędziliśmy czas w miłej atmosferze, grając w gry planszowe, karciane i integracyjne.
Mimo tego że nie zajęliśmy czołowego miejsca, jesteśmy zadowoleni z tego wyjazdu. OMTTK dało nam szansę na poznanie Polski z innej strony, możliwość przetestowania swoich umiejętności i nawiązanie nowych znajomości. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli przeżyć tak niesamowitą przygodę! Z uwagi na nasz wcześniejszy odjazd pociągu nie mogliśmy zostać na zakończeniu turnieju. Nagrodą główną było po 8000 zł dla każdej osoby z drużyny, za drugie miejsce po 4000 zł. Nagrody motywują, więc już myślimy o tym, by lepiej się przygotować do turnieju w przyszłym roku. W etapie wojewódzkim wzięło udział po kilkuset uczestników z różnych szkół i organizacji. Nam udało się wyjechać w składzie dwóch drużyn, ponieważ jedno z województw nie zorganizowało eliminacji i w tym roku nasze województwo mogło wyjechać z dwiema drużynami. Było warto!
Autor artykułu: Maja Jóźwik, 3 HOT (Szkolne Koło Dziennikarskie)