Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
previous arrow
next arrow

Kobiecy punkt widzenia

Autorki, bohaterki, narratorki, ilustratorki… – kwietniowe rekomendacje zawierają osiem przykładów literatury tworzonej przez kobiety, skupiających się wokół kobiet lub próbujących uchwycić kobiecy punkt widzenia.

Zapominalska kotka Mog

Judith Kerr
Mamania
ISBN: 9788366997868

5+

Kotka, która ratuje bliskich

Picturebook, który podbija serca zarówno młodych, jak i dorosłych czytelników. Tytułowa Mog jest zwierzątkiem lubiącym chodzić swoimi drogami. Nie sili się, by pamiętać o zwyczajach domowników ani
o konwencjonalnych formach wchodzenia do domu. W obliczu zagrożenia okazuje się jednak,
że jej wada staje się niekwestionowaną zaletą… Bardzo estetyczna, niezwykle przejrzysta i atrakcyjnie zilustrowana historia, która może stanowić pretekst do rozmów z dziećmi na temat samoakceptacji.
Długość i forma graficzna książki sprawiają, że Zapominalska kotka Mog sprawdzi się podczas zajęć bibliotecznych w przedszkolu.

 

Ogień

Anna Skowrońska
Wydawnictwo Muchomor
ISBN: 9788365650603

10+

Wybitna ilustratorka

Imponujący, bogato ilustrowany popularnonaukowy album poświęcony żywiołowi ognia. Jest to trzecia po Wodzie i Wietrze autorska publikacja Anny Skowrońskiej. Autorka przedstawia prostym językiem wiedzę o zjawiskach, przedmiotach i wydarzeniach związanych z ogniem. Odwołuje się przede wszystkim do dotychczasowej wiedzy dzieci o świecie. Jednocześnie przedstawia ciekawostki na temat m.in. fajerwerków, błyskawic, koloru i kształtu płomienia. Zdecydowanie najlepsza polska popularnonaukowa książka dla dzieci opublikowana w pierwszym kwartale bieżącego roku.

 

Tu jest nasz dom. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć

Tracey Turner
Ilustracje: Asa Gilland
Harper Collins Polska / HarperKids
ISBN: 9788327663078

7+

 

Zatroskane o naturę

Ważny proekologiczny tytuł, w którym przedstawiono 20 historii dzieci mieszkających w różnych zakątkach Ziemi. Każdy z bohaterów mierzy się ze skutkami oddziaływań ludzi i zjawisk, przyczyniających się do powolnej degradacji środowiska naturalnego. Dzieci podejmują konkretne działania, aby troszcząc się o planetę, przeciwstawić się niszczeniu ekoklimatu. Kobiecy autorsko-ilustratorski duet przedstawia w przyjaznej dla młodych odbiorców formie podstawy wiedzy ekologicznej, jak również uwrażliwia na potrzeby planety i piękno natury.

 

Czarodziejskie miasto

Edith Nesbit
Wydawnictwo Muchomor
ISBN: 9788365650597

12+

Kobieca klasyka

Kolejna książka wydana w przydatnej dla nauczycieli serii Pożeracze książek. Powieść Edith Nesbit należy do klasyki brytyjskiej literatury dziecięcej. W Czarodziejskim mieście główny bohater – Filip – trafia do świata zbudowanego z zabawek. Jakie przygody spotkają go w nowej rzeczywistości? Ta łagodna i podejmująca uniwersalne dziecięce problemy powieść spodoba się zwłaszcza młodym czytelniczkom, zafascynowanym nieco anachroniczną już twórczością Lucy Maud Montgomery czy Frances Hodgson Burnett. Zanurzenie w Nesbitowskim świecie pozwala jednak skutecznie oderwać myśli od aktualnych problemów społecznych.

Bułeczka i miłość

Sara Ohlsson
Ilustracje: Lisen Adbåge
Dwie Siostry
ISBN: 9788381502948

10+

Porozmawiajmy o miłości

Trzecia część świetnej serii opisującej przygody sympatycznej Bułeczki mieszkającej z babcią i mamą. Podczas czasu spędzanego wspólnie z przyjaciółką bohaterka zaczyna się zastanawiać nad odpowiedzią na pytanie: czym właściwie jest miłość? Specyficzny klimat tego cyklu cechuje się otwartością, ciepłem
i czułością. Śmieszne przezwiska, zabawne ilustracje i konstruktywna postawa bohaterek sprawiają, że książki Sary Ohlsson i Lisen Adbåge można śmiało określić mianem wyjątkowo wartościowej literatury dziecięcej.

Za duży na bajki

Agnieszka Dąbrowska
Ilustracje: Marta Krzywicka
Agora SA
ISBN: 9788326838705

12+

Współczesne nastolatki

Książka, która wzbudzi ogromne zainteresowanie nastolatków – przede wszystkim ze względu na filmową adaptację scenariusza Agnieszki Dąbrowskiej, wyświetlaną w ostatnich tygodniach w kinach. Zabawna historia przygód nastoletniego Waldka, pochłoniętego marzeniami o udziale w turnieju gamingowym oraz o zarabianiu pieniędzy. Życie chłopca przewraca się do góry nogami, gdy jego mama trafia do szpitala,
a Waldek dostaje się pod opiekę nieco zwariowanej ciotki… Czy wspólnie poradzą sobie z kolejnymi wyzwaniami, które stawia przed nimi los? Zabawna pierwszoosobowa narracja i wartka akcja zdecydowanie trafiają w gusta współczesnych polskich uczniów z kl. IV-VIII szkoły podstawowej.

 

Jak przeżyłam w pierwszej klasie gimnazjum?

Marion Achard
Wydawnictwo Muchomor
ISBN: 9788365650610

12+

Przetrwać w szkole

Trzecia część przygód lubianej przez czytelników nastolatki o imieniu Talula. Bohaterka feralnie rozpoczyna nowy rok szkolny na wyższym etapie edukacyjnym (w powieści Achard szósta klasa oznacza pierwszą gimnazjum). Musi siedzieć z nielubianym kolegą w ławce, jej najlepsza przyjaciółka uczęszcza do równoległej klasy, a oczekiwania rodziców Taluli gwałtownie rosną. Jak dziewczynka odnajdzie się w nowej dla niej sytuacji? Pamiętnikarskie zapiski głównej bohaterki przedstawiają jej codzienność, nastoletnie zmagania z problemami i niesztampowe sposoby na ich rozwiązywanie.

 

Wyspa kobiet

Lauren Groff
Pauza
ISBN: 9788396364104

18+

Z kobiecej perspektywy

Ambitna i odważna książka dla oczytanych nastolatków, którzy nabyli już podstawowe kompetencje literaturoznawcze. „Dziwna przyrodnia siostra króla” Marie nie potrafi odnaleźć się na dworze swojej szwagierki, Eleonory Akwitańskiej, i zostaje zesłana do angielskiego opactwa. Czego doświadczy Marie
w świecie mniszek? Jakie trudności napotka, pracując w klasztorze? Akcja powieści, toczącej się w XII w.
i osadzonej w średniowiecznych realiach, opisuje jedną z ciekawszych kobiecych metamorfoz ostatnich lat. Ważny materiał, na którym warto pracować w ramach dyskusyjnego klubu książki w szkole ponadpodstawowej.

 

Miłej lektury
Marzena Jaruga