
17 września przypada 85. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Rocznica, która boleśnie zapisała się na kartach naszej historii. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem, które zostało zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona wkroczyła do Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku.
Z tej okazji panie Małgorzata Siwek, Marzena Jaruga i Andrzej Król przygotowali audycję okolicznościową „17 września – Pamiętamy” upamiętniającą ofiary tego wydarzenia oraz gazetkę tematyczną. Zaangażowanymi w obchody tej rocznicy były: Marta Rek, Izabela Duda, Nikola Piotrowska, Julia Pacan należące do Koła Przyjaciół Biblioteki.
Apel ten będzie okazją do refleksji i oddania hołdu ofiarom sowieckich represji.
Biblioteka szkolna przygotowała wystawę książek historycznych dotyczących wojny obronnej Polski 1939 roku.:
• „17 września 1939 – agresja Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę”,
• „Kampania wrześniowa – obrona terytorium Polski przed agresją militarną wojsk III Rzeszy i ZSRR; pierwszy etap II wojny światowej”.
Wystawa dostępna jest w holu szkoły do końca września. Na wystawie można zobaczyć literaturę beletrystyczną, popularnonaukową i historyczną.
Zapraszam całą społeczność szkolną do wysłuchania audycji, obejrzenia wystawy i wypożyczania książek. Gorąco zachęcam również do wysłuchania utworu „Ballada wrześniowa” w wykonaniu nieżyjącego już poety, barda, autora tekstów, Jacka Kaczmarskiego. W ciągu kilku minut artysta opowie wam historię napaści ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 roku. Warto!
Link do audycji poniżej:
Uczcijmy pamięć naszych przodków – poległych, więzionych i zesłanych – odwiedzając miejsca pamięci związane z II wojną światową. Będzie to wyrazem naszego patriotyzmu, szacunku i pielęgnowania tradycji.
Autor artykułu: Marzena Jaruga – nauczyciel bibliotekarz