Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
previous arrow
next arrow

85. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

17 września przypada 85. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Rocznica, która boleśnie zapisała się na kartach naszej historii. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem, które zostało zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona wkroczyła do Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku.
Z tej okazji panie Małgorzata Siwek, Marzena Jaruga  i Andrzej Król przygotowali audycję  okolicznościową „17 września – Pamiętamy” upamiętniającą  ofiary tego wydarzenia oraz gazetkę tematyczną. Zaangażowanymi w obchody tej rocznicy były: Marta Rek, Izabela Duda, Nikola Piotrowska, Julia Pacan należące do Koła Przyjaciół Biblioteki.

Apel ten będzie okazją do refleksji i oddania hołdu ofiarom sowieckich represji.
Biblioteka szkolna  przygotowała wystawę książek historycznych dotyczących wojny obronnej Polski 1939 roku.:
•    „17 września 1939 – agresja Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę”,
•    „Kampania wrześniowa – obrona terytorium Polski przed agresją militarną wojsk III Rzeszy i ZSRR; pierwszy etap II wojny światowej”.
Wystawa dostępna jest w holu szkoły do końca września. Na wystawie można zobaczyć literaturę beletrystyczną, popularnonaukową i historyczną.

Zapraszam całą społeczność szkolną do  wysłuchania audycji, obejrzenia wystawy i wypożyczania książek. Gorąco zachęcam  również do wysłuchania utworu „Ballada wrześniowa” w wykonaniu nieżyjącego już poety, barda, autora tekstów, Jacka Kaczmarskiego. W ciągu kilku minut artysta opowie wam historię napaści ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 roku. Warto!

Link do audycji poniżej:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=utworu+%E2%80%9EBallada+wrze%C5%9Bniowa%E2%80%9D+#fpstate=ive&vld=cid:47f2cedb,vid:Ljt_8DW4Go0,st:0

Uczcijmy  pamięć naszych przodków – poległych, więzionych i zesłanych – odwiedzając miejsca pamięci związane z II wojną światową. Będzie to wyrazem naszego patriotyzmu, szacunku  i pielęgnowania tradycji.

Autor artykułu: Marzena Jaruga – nauczyciel bibliotekarz