31 maja 2023 roku na Politechnice Białostockiej uczniowie szkół ponadpodstawowych podczas finału V edycji konkursu „Niesamowita Maszyna” zaprezentowali pięć prac. Stworzyli oni urządzenia na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do efektownego zakończenia.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, a było transmitowane na żywo w serwisie społecznościowym uczelni: facebook.com/politechnikabialostocka.
Przed Komisją Konkursową, złożoną z przedstawicieli Politechniki Białostockiej oraz partnerów konkursu: Pronar Sp. z o.o. oraz IKEA Industry Orla Poland, wystąpili młodzi twórcy oraz ich maszyny, w tym drużyna z Naszej Szkoły.
Uczniowie Naszej Szkoły skonstruowali Niesamowitą Maszynę – PRZYCZŁAPNIK3000. Twórcami urządzenia są: Jakub Augustyniak, Jakub Nita, Oktawian Bartyzel, natomiast opiekę nad realizacją zadania sprawowała pani Justyna Polak-Śmigiel.
– Skupiliśmy się na tym, żeby wykorzystać materiały z recyclingu i upcyklingu. Tu jest zamontowana stara rurka od siewnika, wąż ogrodowy, patyczki po lodach i różne inne tego typu przedmioty, którym daliśmy drugie życie. Czujniki optyczne dostaliśmy w szkole – były uszkodzone, ale udało się je naprawić. Szczerze – to nasze założenie, żeby korzystać z materiałów, które i tak znalazłyby się na śmietniku – okazało się wyzwaniem, ale daliśmy radę! – mówił podczas jednego z wywiadów Jakub Augustyniak, współtwórca urządzenia pod nazwą „PRZYCZŁAPNIK 3000”.
Komisja Konkursowa przyznawała punkty biorąc pod uwagę następujące kryteria: złożoność urządzenia, uruchomienia urządzenia za pierwszym razem podczas prezentacji i powtórzenie tego procesu oraz jakość, pomysłowość i estetykę pracy. Na ostateczną punktację złożyły się również wyniki uzyskane przez zespoły w etapie pierwszym, eliminacyjnym, a także z liczba polubień zebranych pod filmami, opublikowanymi przez uczniów w serwisie YouTube.
Po zaciętej rywalizacji Nasz drużyna zajęła III miejsce i otrzymała nagrodę pieniężną w wartości 1500 zł.
Gratulujemy uczniom i opiekunowi zwycięstwa!
Autor artykułu: Justyna Polak – Śmiegiel