W dniach 28 – 30 września 2022 roku uczniowie klasy 4EŻP oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wybrali się na wycieczkę do Zakopanego.
Pierwszego dnia wyjazdu o godzinie 5:30 odbyła się zbiórka przed budynkiem szkoły , po czym wyruszyliśmy w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Po pięciu godzinach podróży dotarliśmy do Ojcowa. Na miejscu spotkaliśmy się z przewodnikiem terenowym. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii późnorenesansowego zamku Pieskowa Skała oraz Maczugi Herkulesa. Następnie spacerowaliśmy wzdłuż doliny Prądnika. Drugą część zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego zaczęliśmy od ruin średniowiecznego zamku w Ojcowie, który turyści najczęściej podziwiają „z dołu”. Po drodze mijaliśmy Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera. Później Doliną Prądnika spacerowaliśmy w kierunku Bramy Krakowskiej, mijając hodowlę pstrągów, Jaskinię Krowią, ostatecznie zatrzymując się przy Źródle Miłości. Wszyscy skupili się na oglądaniu pięknych widoków i bogactw natury.
Następnie udaliśmy się w kierunku Jaskini Nietoperzowej – największej jaskini Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W jej wnętrzu podziwialiśmy efektowne nacieki takie jak: wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Wśród innych jaskiń znajdujących się w okolicy, ta wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, wielkością sal, a także bogatym katalogiem znalezisk archeologicznych.
Po wyczerpującym dniu, pełnym zwiedzania, dotarliśmy na odpoczynek do Pensjonatu Tatrzański Gościniec w Poroninie.
Drugiego dnia naszej wycieczki udaliśmy na Gubałówkę, do jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. Obok Giewontu i Kasprowego Wierchu, jest to najpopularniejszy szczyt górujący nad miastem. Przy pięknej pogodzie można podziwiać imponującą panoramę Tatr. Gubałówka wznosi się na wysokości 1126 m n.p.m , więc wejście na nią okazało się (co dla niektórych), dość dużym wyzwaniem. Tego dnia nie mogliśmy pominąć oczywiście jednej z najsłynniejszych ulic Zakopanego, jaką są Krupówki. Zrobiliśmy zakupy w licznych, w tym miejscu, sklepach i stoiskach oferujących oryginalne góralskie pamiątki.
Ostatni dzień wycieczki przeznaczyliśmy na zwiedzanie Wadowic – rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II. Był to również czas na zakup pamiątek oraz skosztowanie słynnych wadowickich kremówek papieskich. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również w Kalwarii Zebrzydowskiej, położonej na malowniczym Pogórzu Makowskim. Dowiedzieliśmy się, że Kalwaria, to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych, oraz manierystyczny park krajobrazowy. To miejsce kultu, które zachęca pielgrzymów (ich liczba sięga dwóch milionów rocznie) do uczestniczenia w nabożeństwach dróżkowych na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej, oraz do modlitwy przed Cudownym Obrazem Maryi Kalwaryskiej.
Po tak intensywnym dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Podczas tej wycieczki zobaczyliśmy dużo ciekawych miejsc, poznaliśmy uroki naszego kraju.
Wycieczka przebiegła pod czujnym okiem kierownika wyjazdu – pani Kamili Deki oraz pań: Anny Zalegi i Żanety Wodzyńskiej.
Autor artykułu: Kamila Deka