10 listopada 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Powiatowych w Opocznie odbyli wycieczkę dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. W wycieczce wzięło udział 50 uczniów, kierownikiem wycieczki był Pan Michał Jurek, opiekunami Pani Jolanta Studnicka i Pani Iwona Ruczyńska.
Program wycieczki obejmował zwiedzanie najciekawszych miejsc ziemi radomskiej. Uczestnicy wycieczki mogli się przekonać, że Muzeum Wsi Radomskiej to jeden z najciekawszych polskich skansenów. Nie jest placówką, w której kurz osiada na eksponatach. Tutaj życie toczy się swoim wiejskim rytmem: uprawia się zboże i ziemniaki, hoduje drób… Turyści mogą wędrować po liczącej 32,5 hektara wiosce, w której zgromadzono cuda wiejskiej architektury. Podczas spaceru po skansenie można obejrzeć 80 przykładów dawnego budownictwa wiejskiego. Uczniowie dowiedzieli się, że część z tych cudów można odnaleźć w filmie Filipa Bajona „Przedwiośnie”. Również twórcy serialu „Stulecia Winnych” trafili do Muzeum Wsi Radomskiej. Młodzież odwiedziła między innymi serialowy nowy dom Stanisława Winnego. Następnym punktem na trasie wycieczki był Czarnolas położony na Równinie Radomskiej w powiecie zwoleńskim, około 40 km od Radomia. Od połowy XV wieku była to własność rodu Kochanowskich przez trzy pokolenia. Od 1576 r. miejsce stałego pobytu i pracy twórczej Jana Kochanowskiego. W 1961 r. we dworze Jabłonowskich z XIX wieku utworzono Muzeum biograficzne Jana Kochanowskiego. Uczniowie, zwiedzając muzeum stwierdzili, że w swych zbiorach obok pamiątek po poecie posiada ono wiele dzieł sztuki poświęconych Kochanowskiemu. Na terenie posiadłości poety znajduje się park ze stawami oraz neogotycką kaplicą z grobowcami Jabłonowskich i Lubomirskich z XIX w. W parku zachowały się liczne lipy, graby, egzotyczne gatunki drzew oraz dąb – pomnik przyrody. W miejscu słynnej lipy, wspomnianej w utworach poety, stoi XIX-wieczny obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki – córki poety. Realizując kolejny punkt wycieczki uczniowie odbyli spacer po Zwoleniu. Mieli możliwość odwiedzenia kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym pod posadzką znajduje się krypta z marmurowym sarkofagiem Jana Kochanowskiego i jego rodziny. Ostatnim punktem programu jednodniowej wycieczki był obiad w zajeździe Baba Jaga. Wycieczka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Wrażenia oraz przyswojona wiedza z tego wyjazdu jest nieoceniona. Dzięki programowi Poznaj Polskę uczniowie ZSP w Opocznie mogli poznać piękną część naszego kraju.