Dzień 10 listopada 2022 roku był dla społeczności szkolnej przepiękną lekcją patriotyzmu. W niecodzienny sposób oddaliśmy hołd naszej Ojczyźnie, świętując 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem: „Czym dla mnie jest moja Ojczyzna?”. Pragnąc podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia, wszystkich uczniów w tym dniu obowiązywał strój odświętny.
By uczcić tę ważną rocznicę podjęliśmy szereg ciekawych inicjatyw. Uczniowie wspólnie z nauczycielami wykonali biało-czerwone kotyliony. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowali wystawy poświęcone rocznicy 11 listopada, a w ramach zajęć plastycznych przeprowadzony został konkurs na kartkę okolicznościową z okazji Święta Niepodległości. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas pierwszych naszej szkoły. Wykonanych zostało łącznie 120 niezwykle interesujących prac. Koordynatorkami konkursu były panie Dorota Błaszczyk i Marzena Jaruga. Komisja konkursowa w składzie: Alicja Morawska, Beata Wiktorowicz, Grażyna Wójcik postanowiła nagrodzić następujących uczestników konkursu:
- I miejsce: Karolina Jurek kl. 1HOT i Sandra Grudziecka kl.1EEH;
- II miejsce: Oliwia Jurek kl. 1HOT i Maria Wach kl. 1LOB;
- III miejsce: Maciej Kazimierczyk kl. 1MTM i Aleksandra Kopeć kl. 1EEH.
Wyróżnienia otrzymali: Martyna Cieślik kl. 1TTŻ, Hubert Rożej kl. 1EEH oraz Łukasz Stuleblak kl. 1EEH.
Z najpiękniejszych kartek okolicznościowych stworzona została galeria prac uczniowskich.
Kolejną inicjatywą poświęconą naszej Ojczyźnie były zajęcia z wychowawcą, podczas których uczniowie odpowiadali na pytanie: Czym dla mnie jest moja Ojczyzna?
Najciekawsze refleksje zostały umieszczone na okolicznościowej gazetce, a najbardziej oryginalne wypowiedzi nagrodzono. Wśród wyróżnionych sentencji znalazły się:
- „Ojczyzna jest dla mnie w jakimś stopniu matką, której będę dłużnikiem za wszystko, co zyskałem” (Kamil Grudziecki, kl. 3EKŻ);
- „Ojczyzna jest dla mnie wspomnieniem o rodzinnym domu. To kraj dzieciństwa, przywiązania do świąt oraz języka. To miejsce moich urodzin, które na zawsze pozostanie w moim sercu.” (Wiktoria Woźniak, kl. 4EŻP);
- „Moja ojczyzna jest dla mnie domem, w którym odczuwam spokój i miłość.” (Antoni Tąder, kl. 2BWA);
- „Ojczyzny nie da się opisać, jest niczym matka, do której każdy z nas chce wracać.” (Mateusz Firkowski, kl. 2BWA);
- „Ojczyzna jest dla mnie lasem, złocistym polem, miejscem, gdzie czuję się wolna i przynależna.” (Nikola Piotrowska, kl. 3EKŻ).
Zwieńczeniem obchodów 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości był uroczysty apel, poprzedzony wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” o godzinie 11:11. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła do Hymnu”. To wydarzenie odbyło się w nietypowej formie. Była to audycja radiowa, której wysłuchała cała społeczność szkolna. Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny wprowadził zgromadzonych w atmosferę wydarzeń rozgrywających się na terenie powiatu opoczyńskiego, a związanych z 11 listopada 1918 roku. W czasie tego wystąpienia poznaliśmy rys historyczny naszego regionu. Program ten skłonił nas do odpowiedzi na pytanie: „Czym dla nas, Polaków, jest nasza Ojczyzna?”. Przywołanie pełnych patriotyzmu słów naszego rodaka Jana Pawła II i innych wybitnych Polaków oraz przepiękne odśpiewanie piosenki pt. „Moja Ojczyzna” w wykonaniu Julity Suros i Gracjana Grudnika wprowadziło nas w atmosferę zadumy.
Apel został przygotowany przez uczniów klasy 4AUA: Aleksandrę Pawlik, Weronikę Twardowską, Wojciecha Telusa i Adama Franaszczyka oraz uczniów 4TIG: Sebastiana Kwaśniaka i Kamila Krawczyka; pod kierunkiem nauczycieli: pani Alicji Morawskiej i pani Marzeny Jarugi.
Zaangażowanie całej społeczności szkolnej w obchody tego święta niewątpliwie pozwoliło świadomie i odpowiedzialnie przeżyć kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyni się do wzmocnienia poczucia wspólnoty obywatelskiej, budowania tożsamości narodowej i kształtowania postaw patriotycznych.
Autor: Zespół Nauczycieli Humanistów