Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
Prostokąt 8
previous arrow
next arrow

Szkolna wycieczka na Kaszuby( Kaszëbë)

W dniach 21-23.09.2022 roku odbyła się wycieczka na Kaszuby uczniów klasy 2 TTH.

Pierwszego dnia wyjazdu, w godzinach porannych, wyruszyliśmy spod szkoły w kierunku Żukowa. Tam spotkaliśmy się z przewodnikiem terenowym – Panem Piotrem, który zachęcił Nas do  zwiedzania regionu. Odwiedziliśmy Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, w którym  poznaliśmy bogatą historię, podziwialiśmy regionalną wystawę oraz wnętrze domu kaszubskiego. Mieliśmy także możliwość wysłuchania alfabetu kaszubskiego – Kaszëbsczé nótë w wykonaniu pana Piotra. Następnie pojechaliśmy do Kolegiaty Wniebowzięcia NMP w Kartuzach.

Kolejnym punktem wycieczki było podziwianie malowniczo położonego  Jeziora Kłodno oraz Kościoła Parafialnego p.w. św. Piotra i Pawła w Chmielnie.

Następnie odwiedziliśmy górę Sobótkę, na której znajduje się drewniany wiatrak – Koźlak. Z góry zachwycaliśmy się pięknym krajobrazem rozciągającym się na Jezioro Małe Brodno. Z Ręboszewa przejechaliśmy do Szymbarku, gdzie znajduje się Góra Wieżyca – najwyższe wzniesienie na Niżu Środkowo-Europejskim.  Wieża ma 35 m wysokości. Wspomniana wieża znajduje się niedaleko od Szymbarku, w którym atrakcją jest odwrócony dom. Wśród starego lasu bukowego znajduje się Wieżyca, ze szczytu której roztacza się majestatyczny widok na Kaszuby. Legendy głoszą, że niegdyś było to miejsce kultu dawnych Słowian.

Po wyczerpującym dniu pełnym zwiedzania udaliśmy się na odpoczynek do ośrodka Warzenko położonego nad Jeziorem Tuchomskim.

Drugiego dnia naszej wycieczki pojechaliśmy do Gdańska,  gdzie spotkaliśmy się z naszą przewodniczką Panią Marią. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wysłuchania koncertu  w Katedrze Oliwskiej.  Kolejnym punktem programu był spacer przez zabytkowy  Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Jego powierzchnia wynosi 11,3 ha. Przechadzka przez park była dla Nas piękną chwilą relaksu na świeżym powietrzu.

Sopot, do którego pojechaliśmy, jest kurortem nadmorskim i uzdrowiskiem, położonym między Gdańskiem a Gdynią. Przeszliśmy wzdłuż plaży, a następnie weszliśmy na najdłuższe molo w Polsce liczące 511,5 m długości, z którego podziwialiśmy Morze Bałtyckie. Przeszliśmy słynnym deptakiem Monciakiem, czyli ulicą  Bohaterów Monte Cassino, przy której usytuowany jest Krzywy Domek – dziś cukiernia –kawiarnia.

Kolejnym przystankiem naszej podróży był  Gdańsk (kaszub. Gduńsk).

W drodze na Stare Miasto wszystkich zachwycił widok rzeki Motławy i znajdujących się statków turystycznych. Tu poczuliśmy klimat morza i muzyki szanty. Urzekła nas ulica Mariacka, pełna straganów z bursztynem, rękodziełem i pięknymi ozdobami, którą zmierzyliśmy w kierunku Bazyliki Mariackiej. Po zwiedzeniu Bazyliki weszliśmy na wieżę, z której rozpościerał się piękny widok na miasto i  Bałtyk. Po zejściu z wieży przeszliśmy w kierunku Fontanny Neptuna, mijając piękne, malownicze, zabytkowe kamieniczki – Zbrojownię, Dwór Artusa, Zieloną Bramę, Katownię, Złotą Bramę.

Ostatniego dnia zwiedziliśmy Skansen we Wdzydzach Kiszewskich, a właściwie Muzeum, które znajduje się w  Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich. Poznaliśmy obiekty z terenu Kaszub, Kociewia oraz Borów Tucholskich. Zwiedziliśmy m.in. karczmę z Rumi, zagrodę szlachecką z Luzina, tartak ze Staniszewa, chałupę z Osieka, zagrodę szkolną, kościół ze Swornegaci pod wezwaniem św. Barbary, dworek z Piechowic oraz kuźnię z Lini.

Ostatnim punktem programu było miasto Toruń. Tutaj kupiliśmy regionalne pierniki i podziwialiśmy piękne budowle zabytkowe.

Wycieczka przebiegła bardzo sprawnie, pod czujnym okiem kierownika wyjazdu –  pani Tatiany Kosylak oraz nauczycielek: Lucyny Kulety i Agaty Niewadzi.

Trzeba przyznać, że pogoda nam dopisała. Zobaczyliśmy piękny region, jakim niewątpliwie są Kaszuby.

Autor artykułu: Tatiana Kosylak, uczniowie klasy II TTH